"Мовники" проти "кацапчегів"

 
 

"Мовники" проти "кацапчегів"

ДумкаСуд над українцем-русофобом показує, що сутички між російськими шовіністами й українськими націоналістами в інтернеті набувають характер бойових дій, пише Олексій Бондарьов у журналі "Кореспондент".Цікаво, яким місцем думав українець Тарас Зеленяк, який проживає у Новосибірську, коли писав на форумі сайту новин proUA.com повідомлення наступного змісту: "Росіяни - нація тупих рантьє, які марять своєю винятковістю. Роки ленінської селекції, десятиліття безпробудного пияцтва, яке постійно погіршує демографічну ситуацію, нанесли російському генофонду непоправні втрати. Росіяни - нація дебілів і вбивць".

Чи думав він про те, що Великий брат все бачить і не погладить його по голівці за грубу і прямолінійну антиросійську пропаганду на українському веб-ресурсі? Чи догадувався, що його випадок стане першим прецедентом боротьби Російської держави з свободою слова в інтернеті?

Неугодних владі користувачів мережі вже давно саджають. Наприклад, у Китаї, Сінгапурі, Ірані. Думаю, Росія небагато відстала. Таких Зеленяків уже дуже багато. Невже тепер всіх пересаджають? А за що, власне?

Прокуратура Новосибірська "шиє" Зеленяку "пропаганду ненависті до росіян" за ч. 1 ст. 282 КК (Порушення національної, расової і релігійної ворожнечі). І якщо Зеленяка визнають винним, це буде означати, що під дею зазначеної статті попадає буквально пів-інтернету.

На форумі сайту proUA.com, де, власне, і геройствував Зеленяк, дискусія на цю тему вже в самому розпалі. "Знаю десятки форумів у Росії, де Україну, українців, їхню мову поливають брудом. Зеленяк - ягня в порівнянні з особами, які пишуть на цих форумах. ФСБ цього не бачить?" - пише український відвідувач.

Не дивно, що в українському інтернеті вже пролунав заклик до збору підписів у захист Зеленяка. Воно і зрозуміло. Людина висловлювала точку зору багатьох українців. Живучи при цьому в Росії! Герой, одним словом.

Але є й інші думки (стиль і орфографія збережені). "Із західної України в сибір їхали тільки євреї, тому що в них були проблеми з надходженням у ВУЗ і працевлаштуванням на україні. Так що він [Зеленяк] - такий ж українець, як і росіянин", - пише російський відвідувач форуму на сайті inosmi.ru.

"Таких ось недоумків і треба висилати на нову землю, - відповідає український відвідувач. - І наших, і ваших. Нормальні люди, які залишилися, по обидва боки завжди зуміють домовитися".

"Так адже половина цього форуму на статтю [КК] заробили, - пише ще один учасник дискусії. - Небезпечний, блін, сигнал". Йому відразу заперечують. "Сигнал не небезпечний, а потрібний. На вулиці - не можна, а в інтернеті можна? - пише якийсь росіянин. - Скільки 15-тилітніх, начитавшись форумів з елементами "укри!" або "кацапи!", живуть із увленням, що їхні сусіди - повні ідіоти і неповноцінні люди?"

З останнім твердженням я згодний. Але бачити в діях Зеленяка злий намір - нерозумно. Люба людина, яка пробувала "потусити" у форумах, неодмінно зіштовхувалася з людьми, які бідують у самоствердженні шляхом виплескування найрадикальніших емоцій.

Для українців російське питання - хворе. І виплеснути ці емоції простіше за все саме в інтернеті. Можна довго сперечатися про те, хто розпалює і провокує всі ці "націоналістичні пристрасті". І, проте, провокатори можуть лише роздути полум’я. А дров для багаття братерської любові вистачає і без них.

За прикладом мені далеко ходити не треба. На форумах сайту Коррепонденту теж бушують нежартівливі пристрасті. Перша відвідуваності п’ятірка форумів, як правило, присвячена проблемам Росії і російської мови в Україні. "Свідоміти" (від - національна свідомість) і "мовники" (прихильники однієї державної мови, зрозуміло, якої) "рубаються" з "кацапчегами" ("кацапчег" - проросійський налаштований відвідувач) як джедаї з Дартом Вейдером.

"Характерне "окання" росіян помилково вважається "старослов’янським", хоча це - чисто фінський діалект", - стверджує якийсь знавець філології, який живе на наших форумах. І відразу додає для більшої переконливості: "До речі, слов’яни ніколи лаптів не носили, а носили тільки шкіряне взуття - тоді як усі фінські народи носять лапті".

"Жах. І таких без санітарів на вулицю випускають?" - негайно реагує інший учасник.

"Закон, що передбачає таке право [вибори мера] для севастопольців, незатверджує ваш помаранчевий фюрер, - обурюється якийсь кримчанин. - Він як і раніше хоче призначати своїх, "свідомих гауляйтерів".

Чи не так жорстко виглядають на цьому тлі "перлини" Зеленяка? Наприклад, цей: "Переселимо всіх кацапів на Нову землю, я навіть готовий стусана їм під зад відважити!"

Адже росіяни за відповіддю в кишеню не лізуть: "Українці! Виходите на Майдан з Російським триколором, і тоді наш Газпром буде вашим Газпромом, наш стабфонд буде вашим стабфондом, і наш Путін буде вашим Путіним!"

Найразючіше - все це пишуть найзвичайніші люди. Уся ця величезна і ніким не контрольована маса користувачів, що є дзеркалом суспільства. Вони беруть думки й емоції для своїх висловлювань не з повітря, не зі стелі і не з таємних директив урядів або спецслужб. Вони пишуть, те, що думають і відчувають.

З цим даремно боротися. Будь-які спроби обмежити мережну свободу зіштовхнуться з протидією користувачів, які вже звикли до того, що інтернет - це частина внутрішнього світу людини. Як і горезвісна "національна свідомість".

Можна узаконити інтернет-видання і змушувати їх дотримуватися правила для друкованих ЗМІ. Залучати їх до суду за наклеп, розпалення національної ворожнечі. Але фільтрувати "базари" мільйонів користувачів у незліченних форумах безглуздо. Китайські незалежні блогери нікуди не ділися після того, як влада посадила першого з них. Усе рівно за всіма не встежиш. Великий Брат Оруела, на щастя, поки ще залишається фантастикою.

Тому мережна війна "свідомітів" і "мовників" проти "кацапчегів" буде тільки набирати обороти. Як висловився один з форумчан: "СРСР закінчився, а дружба народів продовжує процвітати".


Создан 15 сен 2006  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником